Komplexní čísla znázorňujeme jako body roviny, ve které je zavedena kartézská soustava souřadnic. Tato rovina se nazývá rovina komplexních čísel nebo také Gaussova rovina.
Každé komplexní číslo je v ní znázorněno bodem o souřadnicích a . Přiřazení mezi komplexními čísly a body Gaussovy roviny je vzájemně jednoznačné.
Každému komplexnímu číslu je přiřazen právěOsa se v Gaussově rovině nazývá osa reálných čísel, neboli reálná osa. Osa se v této rovině nazývá osa ryze imaginárních čísel, neboli imaginární osa.
Obrazy reálných čísel leží v Gaussově rovině na reálné ose, obrazy imaginárních čísel jsou ty body Gaussovy roviny, které neleží na reálné ose. Obrazy ryze imaginárních čísel leží na imaginární ose.
>>nahoru<<Každému bodu Gaussovy roviny lze přiřadit polohový vektor , kde je počátek kartézské soustavy souřadnic. Tedy i každému komplexnímu číslu lze přiřadit polohový vektor, jehož počáteční bod je počátek soustavy souřadnic a koncový bod je bod o souřadnicích .
Protože každému vektoru o souřadnicích lze přiřadit právě jedno komplexní číslo, a to komplexní číslo , je přiřazení mezi komplexními čísly a polohovými vektory vzájemně jednoznačné.
Geometrické znázornění komplexních čísel pomocí polohových vektorů je výhodné při znázorňování operací s komplexními čísly.
>>nahoru<<Absolutní hodnota komplexního čísla je rovna vzdálenosti bodu, který je obrazem tohoto čísla v Gaussově rovině, od počátku soustavy souřadnic. Značíme ji .
Všechna komplexní čísla , která mají stejnou absolutní hodnotu, vyplní v Gaussově rovině kružnici se středem v počátku a s poloměrem rovným číslu .
Pro komplexní jednotky má tato kružnice poloměr roven jedné.Absolutní hodnota rozdílu dvou komplexních čísel určuje vzdálenost bodů, které jsou obrazy těchto komplexních čísel v Gaussově rovině.
>>nahoru<<Máme-li dvě čísla navzájem komplexně sdružená, pak body, které jsou jejich obrazy v Gaussově rovině, jsou osově souměrné podle osy , protože tato dvě čísla se liší znaménkem u druhé složky.
>>nahoru<<Znázorňujeme-li v Gaussově rovině dvě čísla navzájem opačná, pak body, které jsou jejich obrazy, jsou souměrné podle počátku, protože se tato dvě čísla liší znaménky u obou složek.
>>nahoru<<Komplexní čísla zobrazujeme jako polohové vektory.
Při sčítání komplexních čísel sčítáme příslušné vektory.
Při odčítání komplexních čísel odčítáme příslušné vektory.
Násobení a dělení je výhodné znázorňovat, jsou-li čísla v goniometrickém tvaru, jak uvidíme po zavedení komplexních čísel v goniometrickém tvaru.
Součin komplexních čísel v goniometrickém tvaru
Podíl komplexních čísel v goniometrickém tvaru